«Ақмола облысы білім басқармасының Аршалы ауданы бойынша білім бәлімі Николаевка ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение " Основная средняя  школа села Николаевка  отдела образования по Аршалынскому району управления образования Акмолинской области"

Тәрбие жұмысы

20 қыркүйекте Николаев НМ 1-9 сынып оқушылары үшін экологиялық сабақтар өткізілді (бірінші кезең-сабақ, екінші кезең-Табиғи объектіні ретке келтіру бойынша тәжірибелік жұмыс). Аталған іс-шараға 42 оқушы қатысты. 5 сыныпта сынып жетекшісі В. М. Стаценко "Сақтандар жерді, сақтандар!». Сабақта балаларға жердің экологиялық жағдайы туралы ақпарат ұсынылды, слайдтарда табиғаттың экологиялық жағдайына кері әсер ететін факторлар көрсетілді. Сабақ барысында мұғалім оқушылармен бірге экологиялық мәселелерді талқылады: ауаның, судың, ормандардың ластануы. Сабақта балалар келесі ұрпақ үшін табиғатты сақтау үшін қандай көмек көрсете алатынын айтты. Сабақтың қорытынды кезеңінде оқушылармен экологиялық ойын өткізілді, онда балалар қоршаған ортаны сақтау шаралары туралы жақсы теориялық білімдерін көрсетті.
4 сынып жетекшісі Е. А. Игнатенко "Табиғатқа дос болып кір" атты экологиялық сабақ өткізді.

Сабақ суреттер, табиғи апаттардың иллюстрациялары, "онда Белгісіз жолдарда", "жануарлар әлемінде" презентациялары, жұмбақтар-карточкалары пайдаланылды.

Сабақта балалар табиғат әлеміне саяхат жасады. Адам табиғатты қорғауда қандай рөл атқаратынын білді. Олар белсенді әңгімелесіп, көптеген сұрақтарға жауап берді,адамның табиғатпен байланысын анықтады. Адам өміріндегі орман рөлі туралы бейнеролик көрсетілді, адамның кінәсінен болған экологиялық проблемалармен танысты. Өзін-өзі қалыптастырып, табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін негіздеді, сирек өсімдіктермен және ормандармен танысты. Оқушылар мұғаліммен бірге "өмір өрісі" атты экологиялық ойын өткізді. Сабақ соңында балалар "Жер планетасының төлқұжатын" толтырды.
      9 сынып жетекшісі Т. А. Щербакова "табиғат қателерді кешірмейді"тақырыбында экологиялық сабақ өткізді.

Сабақ әңгімелесу түрінде өтті. Бұл форма тәрбиеленушілердің танымдық қызметін жандандыруға, балалардың табиғатты қорғау және сақтау жөніндегі жаһандық және жергілікті проблемаларды шешуге күш-жігерін жұмсауға мүмкіндік берді. Танымдық материалды қолдану туған өлке, табиғат туралы білімді тереңдете отырып, сонымен қатар жағымды адамгершілік құндылықтарды қалыптастырды. Сабақ барысында оқушылар табиғаттың кейбір негізгі заңдарымен танысты. Сабақ кезінде мұғалім проблемалы жағдай қойды, оны шешумен балалар табысты орындады. Мұғалім көптеген өмірлік мысалдар мен экологиялық жағдайларды келтірді.
Сонымен қатар табиғи объектіні ретке келтіру бойынша тәжірибелік жұмыстар жүргізілді. Іс-шараның мақсаты мектеп аумағын тұрмыстық қоқыстардан тазарту.

Оқушылар бұл іс-шараны оң қабылдады, өйткені бұл қызмет түрі, аумақты тазалау бойынша еңбек десанты, ең таныс және қол жетімді, ең орындалмас.

Жаңартылған күні: 24.01.2020 17:00
Құрылған күні: 30.12.2022 11:09